Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Transit (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=101)
-   -   [Transit 2006-2014] ciśnienie w układzie chłodzenia (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=313296)

Pasieka 12 24-09-2020 18:24

ciśnienie w układzie chłodzenia
 
Witam Forumowiczów. Posiadam Forda Transita, wersja Euroline 2008 r. 2,2 tdci 140 KM i mam problem z ubywającym i przybywającym płynem chłodniczym w zbiorniczku. Korek zbiorniczka jest zmieniony na nowy. Blok silnika, jak również głowica były sprawdzane po regeneracji na szczelność. Zrobiono również test na CO2 w układzie i nic. Płyn czysty, brak pęcherzyków powietrza w zbiorniczku przy zapalonym silniku. Po przejechaniu kilku km górny przewód od chłodnicy czasami robi się twardy jak kamień. Po ostygnięciu (czasem nawet po 2 dniach) dalej jest tak samo twardy. Czy ktoś spotkał się z takim przypadkiem??

wojtekjanus 24-09-2020 18:57

Odp: ciśnienie w układzie chłodzenia
 
Skoro masz Euroline, to prawdopodobnie masz tylną nagrzewnicę. Taki układ chłodniczy ma sporo większą pojemność niż taki bez tylnej nagrzewnicy.

Ja też mam tylną nagrzewnicę i poziom płynu w zbiorniczku waha się nawet do ok. 2 cm. Płyn się po prostu zwiększa objętość pod wpływem temperatury.

Natomiast ciśnienie po jeździe raczej nie utrzymuje się dłużej jak dwie - trzy godziny. Nie sprawdzałem jak długo, ale żeby po dwóch dniach postoju nadal utrzymywało się ciśnienie w układzie - to pierwszy raz słyszę. Rozumiem, że jak wtedy odkręcisz korek na zbiorniczku, to słychać jak schodzi ciśnienie i wąż robi się miękki?

A dolny przewód powrotny z chłodnicy też jest taki twardy jak górny?
Myślę, że masz korek zbiorniczka ze zbyt mocną sprężyną. Albo jego grzybek blokuje się.

Pasieka 12 24-09-2020 19:45

Odp: ciśnienie w układzie chłodzenia
 
Tak mam tylną nagrzewnicę. Odpowietrzyłem ją zdejmując opaskę na wyjściu i podważając przewód (uszło powietrze) Liczyłem że robi się poduszka i na wyższych obrotach po prostu płyn ją ściska bardziej stąd ubytek w zbiorniczku .Ale dalej to samo. Jak odkręce korek ( na zimnym) to słychać jak ucieka ciśnienie i przybywa płynu przeważnie od 3 do 5 cm .Dolny przewód jest mniej twardy jak górny . Najciekawsze jest to że jak stygnie to ciśnienie nie zmniejsza się. A ma ktoś może schemat gdzie które wężę układu chłodzenia mają być podłączone???? . Może coś jest na odwrót podłączone.....

wojtekjanus 25-09-2020 11:04

Odp: ciśnienie w układzie chłodzenia
 
Cytat:

Napisał Pasieka 12 (Post 3283934)
jak ucieka ciśnienie i przybywa płynu przeważnie od 3 do 5 cm

To normalne, większość węży jest elastycznych, więc po zaniku ciśnienia nieco się kurczą.
Cytat:

Napisał Pasieka 12 (Post 3283934)
A ma ktoś może schemat gdzie które wężę układu chłodzenia mają być podłączone????

To jest pytanie za pięć punktów - kilka razy w ciągu kilkunastu lat próbowałem odtworzyć schemat układu chłodzenia w modelu M6 i Mk7 do 2011 roku - i nie udało mi się. Wręcz doszedłem do wniosku, że ci co projektowali ten układ, też nie wiedzą jak on działa. Mówię całkiem poważnie. W dodatku zimą silnik jest stale niedogrzany - to norma w tych autach. Po lifcie w 2011 roku zmieniono układ chłodniczy i tam silnik już ładnie i szybko się dogrzewa i działa ogrzewanie podczas mrozu. Bez żadnych dodatkowych podgrzewaczy - czy to elektrycznych, czy to na paliwo...
------------------------
Proponuję, abyś nie dokręcał korka zbiorniczka do oporu, tylko nieco mniej . Jest tak skonstruowany, że im mocniej dokręcasz, tym większe ciśnienie go otwiera.
Układ ciśnieniowy zabezpiecza przed zagotowaniem się płynu w kilku przypadkach:
- awaria układu, typu zamknięty (zacięty) termostat lub uszkodzona pompa wodna,
- jazda na dużych wysokościach, typu przełęcze alpejskie itp.,
- bardzo ciężka chwilowa eksploatacja, typu jazda pod długie podjazdy z ciężką przyczepą, wolna jazda w ciężkim terenie itp - wtedy płyn osiąga temp. do 110-115 stopni.

Spokojnie możesz nieco go odkręcić od położenia maksymalnego ciśnienia. Na pewno masz idealnie szczelny układ chłodzenia - co jest przecież zaletą. Ale poprzez korek ciśnienie powoli powinno ujść w ciągu maksymalnie kilku godzin.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.