Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] 2.0 TDCI kopciuch - kopci na czarno, jest osłabiony i bierze więcej paliwa (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=211828)

total_psotal 20-09-2014 12:52

2.0 TDCI kopciuch - kopci na czarno, jest osłabiony i bierze więcej paliwa
 
Na wstępie witam wszystkich na tym forum!

Jeżdżę mondkiem z 2006 roku (mk3), jakiś czas temu zauważyłem (zwłaszcza nocą jak ktoś za mną jechał) że przy mocniejszym depnięciu mondek zostawia za sobą dym, teraz niestety sprawa ma się zdecydowanie gorzej, poza tym że strzela z rury jak kałamarnica (zwłaszcza przy mocniejszym depnięciu), to brakuje mu odejścia przy ~2000 obr/min, a ostatnio po trasie wyszło mi spalanie koło ~7,5l/100km gdzie standardem było przynajmniej litr mniej.

Z podróży po forum wiem że może to być EGR, nieszczelność w dolocie, lub coś z układem paliwowym (wtryski, pompa). Wtryski miał robione w sierpniu zeszłego roku (jeśli mnie pamięć nie myli), więc odrzuciłem. I dziś zdjąłem plastikową osłonę silnika, i zacząłem się przyglądać. Kiedy znalazłem EGR, to zauważyłem że rura od IC jest cała "zafajdana" czarną mazią (nie wiem czy to olej, czy nagar, czy mieszanka wszystkiego co tam się zbiera) do tego stopnia, że nie widać było opaski na tej rurze, rurki lecące pod spodem też były umazane, i dodatkowo mokre.

I teraz pytanie do was:
Czy możliwe że to właśnie pod EGR-em jest nieszczelność? czy trzeba dalej gdzieś szukać? Czy jeśli będę chciał wyczyścić EGR + dolot, to potrzebuję jakieś uszczelki na EGR (wiem że na kolektor tak), zastanawiam się czy go od razu nie zaślepić, czy w tym modelu będzie się świecił "check engine" jeśli EGR będzie zaślepiony?

Mondek ma przelatane 135 kkm (podobno), i najprawdopodobniej nie miał czyszczonego dolotu czy EGR.

[EDIT]
i jeszcze jedną rzecz zauważyłem dziś podczas oględzin, mianowicie, kiedy auto było odpalone i trochę przygazowywane, a następnie miało odpuszczone, to gdzieś w silniku słychać było 3-y krotny dźwięk, ni pikanie, ni stękanie. Ale za drugim razem również się powtórzył, a przy zgaszeniu silnia byłe ten sam dźwięk, ale już tylko raz.

no i mondeo łyka trochę oleju

Johann91 23-09-2014 21:24

Re: 2.0 TDCI kopciuch - kopci na czarno, jest osłabiony i bierze więcej paliwa
 
Z tego co piszesz to na 99,9% masz gdzieś pęknięcie na przewodzie intercoolera (2S7Q-6N696-AA). Przetrzyj szmatką całą tą rurę i gdzieś będzie pęknięcie przez którą ucieka powietrze i wydostaje się nagar. To wada fabryczna tej części i pęka w każdym Mondeo prędzej czy później. Temat wałkowany na forum ;) Całość do zrobienia samodzielnie, tylko trochę czasochłonna.
Przy okazji konieczne jest wyczyszczenie EGRa i kolektora, oraz wymiana uszczelek kolektora (8 ) i oring EGR.
Procedura czyszczenia opisana jest tu:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Auto po tym zabiegu odzyskuje moc, nie kopci i lata jak królik na koksach.
A przy samodzielnej wymianie można sporo zaoszczędzić, bo za samo czyszczenie kolektora mechanik chciał 150zł.

wojtekp27 26-09-2014 04:20

Odp: 2.0 TDCI kopciuch - kopci na czarno, jest osłabiony i bierze więcej paliwa
 
miałem ten ból - a jeździłem tak z pól roku, po wymianie rury moc wróciła i spalanie spadło

total_psotal 30-09-2014 13:11

Odp: 2.0 TDCI kopciuch - kopci na czarno, jest osłabiony i bierze więcej paliwa
 
Dzięki za odpowiedzi @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] tutek już miałem zapisany w zakładkach, ale wielkie dzięki :) dziś postaram się zamówić tą rurę, uszczelki do kolektora, kilka opasek, trochę nierdzewki żeby zaślepić egr (tutaj chyba też będę potrzebował jakichś uszczelek, możecie coś doradzić? ).

Mam pytanie odnośnie samej rury, bo w różnych tematach różnie piszą ludzie, czy jest jakiś zamiennik warty grzechu? Czy tylko oryginał?

juri2069 30-09-2014 13:16

Odp: 2.0 TDCI kopciuch - kopci na czarno, jest osłabiony i bierze więcej paliwa
 
Cytat:

Napisał total_psotal (Post 2277722)
zaślepić egr (tutaj chyba też będę potrzebował jakichś uszczelek, możecie coś doradzić? ).

np [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Mariusz 30-09-2014 19:38

Odp: 2.0 TDCI kopciuch - kopci na czarno, jest osłabiony i bierze więcej paliwa
 
Cytat:

Napisał total_psotal (Post 2277722)
Mam pytanie odnośnie samej rury, bo w różnych tematach różnie piszą ludzie, czy jest jakiś zamiennik warty grzechu? Czy tylko oryginał?

Spokojnie możesz brać ten:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

lub ten (choć nie znam producenta):
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Johann91 01-10-2014 20:57

Re: 2.0 TDCI kopciuch - kopci na czarno, jest osłabiony i bierze więcej paliwa
 
Ja mam tą. Pół roku po wymianie i jest wszystko ok:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

W tym sklepie również zakupiłem uszczelki:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

EGR nie zaślepiałem, tylko wyczyściłem.

total_psotal 16-12-2014 08:10

Odp: 2.0 TDCI kopciuch - kopci na czarno, jest osłabiony i bierze więcej paliwa
 
Trochę odgrzebałem kotleta ;) dzięki wszystkim za pomoc. Już na początku października przyjechały wszystkie graty, i któregoś cieplejszego dnia zająłem się sprawą.

Na rurze znalazłem pęknięcie około 7 cm długości, kupa mazi wszędzie dookoła, wyczyszczony dolot, egr, nowa rura wszystko poskładane, żadne części nie zostały :) . Po odpaleniu i pierwszych jazdach czuć było że lepiej ciągnie, po kilku szybko pokonanych kilometrach niegdyś czarna chmura się rozjaśniała, rozjaśniała, rozjaśniała i znikła :)

Raz jeszcze dzięki


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:20.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.