Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2004-2008] Wycieraczki nie dają się wyłączyć (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=296814)

gaettano 03-06-2019 11:23

Wycieraczki nie dają się wyłączyć
 
Dzień dobry.

Ponownie zwracam się do szanownego grona z prośbą o pomoc. Przeszukałem forum ale wydaje mi się, że nie ma odpowiedzi. Są tematy, że wycieraczki nie chodzą a u mnie jest..... odwrotnie.

Problem dotyczy wycieraczek przednich, które po w-endowym postoju nie dają się wyłączyć. Auto to Focus MK2 2005 1.6 tdci.
Zaskoczyło mnie to niezmiernie. Dziś, w poniedziałek wsiadam, przekręcam kluczyk, a tu wycieraczki zasuwają. Zupełnie nie reagują na manetkę z tym wyjątkiem, że przyspieszają na "trójce" a na pozostałych pozycjach w tym w neutralnym położeniu chodzą jak na dwójce.
Jedyny sposób, żeby je wyłączyć to wyłączenie zapłonu lub wyciągnięcie bezpiecznika F50.

Czy macie może pomysł lub ktoś przerabiał taki temat?

Z góry dziękuję za pomoc!

hindus 03-06-2019 11:32

Odp: Wycieraczki nie dają się wyłączyć
 
Sprawdź czy GEM nie jest zalany.

gaettano 03-06-2019 11:34

Odp: Wycieraczki nie dają się wyłączyć
 
Cytat:

Napisał hindus (Post 3138508)
Sprawdź czy GEM nie jest zalany.


Jak wyjmowałem bezpiecznik ty był suchy, poza tym u mnie przez w-end nie padało, a na myjni nie był.

hindus 03-06-2019 11:43

Odp: Wycieraczki nie dają się wyłączyć
 
Ale GEMy w MK2 zalewa się płynem chłodniczym z nagrzewnicy która ma złączki zaraz obok, a one czasem lubią przeciekać. Ale jeśli nie to to możesz spróbować podmienić dźwignię wycieraczek, to raczej element tani i powszechnie dostępny.

gaettano 03-06-2019 11:51

Odp: Wycieraczki nie dają się wyłączyć
 
Cytat:

Napisał hindus (Post 3138514)
Ale GEMy w MK2 zalewa się płynem chłodniczym z nagrzewnicy która ma złączki zaraz obok, a one czasem lubią przeciekać. Ale jeśli nie to to możesz spróbować podmienić dźwignię wycieraczek, to raczej element tani i powszechnie dostępny.

Nie widać śladów zalania ale dla pewności jeszcze przed chwila tam za gem po rurkach pomacałem - jest sucho. Płynu też nie ubywa. Chyba będę musiał tą dźwignię sprawdzić.

Bump: Zrobiłem test GEM - https://www.youtube.com/watch?v=Pka8UfR1xeQ

Przy włączaniu wycieraczek 0-1-2-3 pika. Przy wyłączaniu pika tylko 3-2-1.
1-0 nie pika. 0-mist pika. Zatem chyba padła manetka.

gaettano 04-06-2019 19:57

Odp: Wycieraczki nie dają się wyłączyć
 
Sprawa z manetka może nie być taka oczywista bo sprawdzałem w innym focusie test gem i na przełączeniu wycieraczek 1-0 nie ma piknięcia...

technik08 04-06-2019 21:28

Odp: Wycieraczki nie dają się wyłączyć
 
W silniczku wycieraczek jest styk położenia spoczynkowego , kiedy wycieraczka ustawi się na dole szyby w położeniu 0 i 1 manetki to ten styk wysyła do gema polecenie zatrzymania wycieraczek . Nazywa się to front wiper park position .

gaettano 04-06-2019 22:37

Odp: Wycieraczki nie dają się wyłączyć
 
Cytat:

Napisał technik08 (Post 3139205)
W silniczku wycieraczek jest styk położenia spoczynkowego , kiedy wycieraczka ustawi się na dole szyby w położeniu 0 i 1 manetki to ten styk wysyła do gema polecenie zatrzymania wycieraczek . Nazywa się to front wiper park position .

Sugerujesz żeby przyjrzeć się silniczkowi? Ten styk, o którym piszesz to daje się jakoś ruszyć?
Wygląda to tak jakby miały cały czas zasilanie i pomimo manetki w położeniu neutralnym nie dostawały sygnału rozpięcia. W pozycji 0,1,2 i mist poruszają się jak na dwójce (jedynka jest czasówka, która obecnie też nie reaguje). W pozycji najszybszej chodzą ciut szybciej.

technik08 04-06-2019 23:15

Odp: Wycieraczki nie dają się wyłączyć
 
2 załącznik(i)
Pomimo neutralnego położenia manetki silnik dostaje napięcie z gema do czasu zwarcia do masy pinu 31B złączki C848 na silniku wycieraczek . Ten sygnał idzie do GEMa na pin 12 złączki C96 - przewód najcieńszy czarny z pomarańczowym paskiem . Jeśli dasz radę podać na niego masę wycieraczki powinny zatrzymać się w momencie podania masy nawet po środku szyby .
Manetka nie zasila wycieraczki , tylko podaje sterowanie do GEMa .

gaettano 05-06-2019 06:22

Odp: Wycieraczki nie dają się wyłączyć
 
Czy dobrze rozumiem, że powinienem jakimś kabelkiem spiąć na krótko dwa wspomniane przez Ciebie piny? Czy to może być kwestia gema?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:19.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.