Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2014- ] Przytarty silnik. 1.5 EB (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=269960)

cattani75 25-10-2017 08:38

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Ale stroną jest leasing, a nie Ty, więc Ford nie będzie chciał gadać z Tobą, tylko z leasingiem. A leasingowi to rybka, czy auto Ci działa, czy nie. :-(

A co do utraty gwarancji po zamontowaniu silnika z demobilu, to... chyba nie ma się czym martwić, skoro i tak Ford nie uznaje tej gwarancji. :-D

No dobra, śmiech przez łzy... :-(
Chyba tylko prawnik pomoże.

domadm 25-10-2017 09:36

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Wal do prawnika. Bo jeszcze ci się zaraz US przyczepi, że wciągasz raty leasingowe w koszty a przecież nie jeździsz.

andreas2017 25-10-2017 11:41

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
I przychylny sąd - niech przysadzi odszkodowanie 10x wartość auta to i na przyszłość gwarancję będą uznawać. Tak jak to robia w cywilizowanych krajach.

kaan1 25-10-2017 14:21

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] Zastanawiałeś się lub pytałeś leasingodawcy / prawnika na jakiej zasadzie mógłbyś przerwać / zakończyć istniejącą umową. Jakie masz opcje?

cattani75 25-10-2017 14:36

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Zapłacić całość wraz z karą za przedterminowe zakończenie umowy. Tak to zwykle jest przy leasingu.

kaan1 25-10-2017 17:24

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
A kara za co? Za to że zostaje w całości spłacone przed czasem? Rozumiem, że kara byłaby na wypadek wycofania z umowy, tak aby leasingodawca otrzymał obiecany zysk z tytułu leasingu. Ale jeśli z góry dostanie wszystkie raty - to chyba jest do przodu? Mam na myśli taką sytuację gdyby ktoś zdecydował się spłacić kredyt przed czasem ... Stając się właścicielem auta po wykupie - można wnioskować o prawa z tytułu rękojmi?

W zasadzie prawo handlowe przewiduje bezwględną mołżiwość odstąpienia od umowy leasingu jeśli towar jest wadliwy lub niezgodny z umową

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Zgodnie z art. 664 § 2 k.c.

cattani75 25-10-2017 17:28

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Też zmiana harmonogramu. Raty są dyskontowane i nakładana jest prowizja.

kaan1 25-10-2017 17:36

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Leasingobiorca odpowiada za sprawy serwisowo-gwarancyjne ale to nie jest jednoznaczne z tym że leasingodawca nie odpowiada za dostarczenie towaru wadliwego lub niezgodnego z umową. Skoro auto zużyło więcej oleju niż podaje producent i przez to uległo zatarciu - to ma znamiona wady ukrytej. I to jest jedyny tryb w którym prawo handlowo przewiduje odstąpienie od umowy leasingu ze strony leasingobiorcy. Odpowiedzialność leasingobiorcy z tytułu serwisu-gwarancji dotyczy spraw eksploatacyjnych (ich prawidłowego przebiegu), a nie akceptacji wad ukrytych towaru niezgodnego z umową

cattani75 25-10-2017 17:38

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Chyba brakło "nie" jako drugiego słowa w pierwszym zdaniu.
Co do reszty... hmm...

kaan1 25-10-2017 17:48

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Tak, dodałem "nie"
Towar niezgodny z umową to taki który nie ma cech o jakich zapewniał sprzedający w materiałach reklamowych. Jeśli silnik może się przedwcześniej zatrzeć ze względu na nadmierny ubytek oleju (i dodatkowo nie jest to sygnalizowane) tzn. staje się elementem eksploatacyjnym przewidzianym do okresowej wymiany. A takowego zapisu w instrukcji nie ma.

cattani75 26-10-2017 07:20

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Ja mam m.in. takie coś w OWL:
8. Dochodzenie przez Korzystającego jakichkolwiek roszczeń od Dostawcy nie zwalnia Korzystającego z obowiązku zapłaty Rat Leasingowych oraz z wykonywania
innych zobowiązań wynikających z Umowy Leasingu.
9. Finansujący nie ponosi względem Korzystającego odpowiedzialności z tytułu wad Przedmiotu Leasingu oraz z tytułu opóźnionego lub wadliwego dostarczenia
Przedmiotu Leasingu, a także z tytułu późniejszego nienależytego świadczenia usług serwisowych i gwarancyjnych dotyczących Przedmiotu Leasingu.
13. Korzystający zobowiązany jest do zapłaty Rat Leasingowych oraz innych świadczeń pieniężnych oraz do wykonywania pozostałych zobowiązań z Umowy
Leasingu niezależnie od możliwości korzystania z Przedmiotu Leasingu.

I jeszcze to:
1. Korzystającemu nie przysługuje uprawnienie do wypowiedzenia Umowy Leasingu w trakcie jej trwania.

surow 26-10-2017 07:30

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał cattani75 (Post 2877263)
Ja mam m.in. takie coś w OWL:
8. Dochodzenie przez Korzystającego jakichkolwiek roszczeń od Dostawcy nie zwalnia Korzystającego z obowiązku zapłaty Rat Leasingowych oraz z wykonywania
innych zobowiązań wynikających z Umowy Leasingu.
9. Finansujący nie ponosi względem Korzystającego odpowiedzialności z tytułu wad Przedmiotu Leasingu oraz z tytułu opóźnionego lub wadliwego dostarczenia
Przedmiotu Leasingu, a także z tytułu późniejszego nienależytego świadczenia usług serwisowych i gwarancyjnych dotyczących Przedmiotu Leasingu.
13. Korzystający zobowiązany jest do zapłaty Rat Leasingowych oraz innych świadczeń pieniężnych oraz do wykonywania pozostałych zobowiązań z Umowy
Leasingu niezależnie od możliwości korzystania z Przedmiotu Leasingu.

I jeszcze to:
1. Korzystającemu nie przysługuje uprawnienie do wypowiedzenia Umowy Leasingu w trakcie jej trwania.

Przy takich zapisach w umowie należy się pomodlić żeby nic się nie stało z autem :)

cattani75 26-10-2017 07:41

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Myślę, że to nie tylko mój leasing ma takie OWLe. Zagranie o tyle sprytne, że umowa indywidualna ma 2 strony (tu można sobie negocjować, ale chyba nie wyłączanie zapisów OWL :-)), a OWL - 12.

Robert 68 26-10-2017 07:43

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał azuz (Post 2876593)
W umowie leasingowej mam napisane, ze wszelkie obowiązki naprawczo-gwarancyjne itd. spoczywają na mnie

I dlatego tak ważne jest czytanie i analizowanie wszystkich zapisów w umowach (wszystkich) zanim coś podpiszemy. Najpierw wykonał bym ekspertyzę u dobrego rzeczoznawcy, później zatrudnił dobrego prawnika i poszedł do sądu, może uda się wygrać sprawę a wówczas Ford zapłaci za wszystko ale istnieje też druga strona medalu, można przegrać i ponieść dodatkowe koszty. Ja tutaj innej drogi nie widzę skoro Ford odmówił naprawy w ramach gwarancji, wybór należy do Ciebie.

cattani75 26-10-2017 07:53

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Czytanie umów - czytaniem umów, a rynek jest, jaki jest - Leasingodawca mówi: "nie podobają ci się, koleś, zapisy w umowie/OWL? To znajdź sobie takiego leasingodawcę, który ich nie ma! Buahahahaha!".
No więc chcąc mieć leasing, bierzesz taką umowę, jaką dają, z niewielkim polem negocjacji szczegółów (ja chyba wywalczyłem za darmo zgodę na prowadzenie auta przez żonę i jazdę za granicę).
Z drugiej strony patrząc - gdyby to był mój samochód, to też musiałbym się sam wozić z tematem i nadal płacić raty kredytowe (chyba, że brany za gotówkę, to wydatek i tak już się dokonał). Tyle, że przy leasingu Ford (Dostawca) może nie chcieć ze mną gadać, a jedynie z Leasingodawcą. Procedura być może robi się bardziej up...dliwa, ale tak czy siak auto nie jeździ i jest to jedynie mój problem (w tym przypadku kolegi @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] ). :-(

Robert 68 26-10-2017 08:09

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał cattani75 (Post 2877286)
Czytanie umów - czytaniem umów, a rynek jest, jaki jest

Nie o takie zrozumienie OWL chodzi, czytając je zadaj sobie jedno ważne pytanie "Jak coś się stanie czy mnie na to stać (naprawy, kary itp.)", myśl do przodu a nie "teraz i tu".

cattani75 26-10-2017 08:42

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Naprawa i fakt płacenia za auto nie wynika z formy finansowania - zawsze za auto musisz zapłacić i zawsze musisz go TY naprawiać, bez względu na rodzaj finansowania.
Co najwyżej ścieżka dochodzenia swoich praw z tytułu gwarancji/rękojmi jest inna.
Jeśli importer jest w porządku, to nie jest to problem. Gorzej, jeśli nie jest, jak w tym przypadku :-(, bo być może fakt, że auto jest w leasingu utrudni procedurę walki o swoje.

domadm 26-10-2017 14:11

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał cattani75 (Post 2877263)
1. Korzystającemu nie przysługuje uprawnienie do wypowiedzenia Umowy Leasingu w trakcie jej trwania.

Ale to nie wyklucza że można zrobić aneks i zakończyć leasing wcześniej. Wymagane jest tylko ustawowo jakieś minimum (2 lata?), ale szczegółów nie pamiętam i to się w prawie mogło zmienić.

cattani75 26-10-2017 15:15

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Można. Ale tu chodziło o to, że w razie problemów z autem leasing umywa ręce.

Bladerx23 27-10-2017 19:50

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Panowie pytanie dolewali mi w serwisie olej i patrzę w domu jest ok 4-5 mm powyżej maksimum, czy coś się stanie z silnikiem?

Woytas 28-10-2017 08:12

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Teoretyczni wyższe ciśnienie oleju , uszczelniacze itd do serwisu , żeby spuścili nadmiar i wyraźny wpis do książki , ASO popełniło błąd i w mojej ocenie to może być ewidentna przesłanka w wygraniu sprawy w przypadku jakiś roszczeń gwarancyjnych

Hrdcr_real 28-10-2017 08:35

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał Bladerx23 (Post 2878165)
Panowie pytanie dolewali mi w serwisie olej i patrzę w domu jest ok 4-5 mm powyżej maksimum, czy coś się stanie z silnikiem?

4 mm to nie jest duzo, ale to ewidetnie nie tak jak chce FORD, wiec bym do nich pojechal i chcial mnie to odnotowane w razie w na przyszlosc. Moze sie okazac ze nie tylko to spieprzyli

mskgs 28-10-2017 22:13

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał Bladerx23 (Post 2878165)
Panowie pytanie dolewali mi w serwisie olej i patrzę w domu jest ok 4-5 mm powyżej maksimum, czy coś się stanie z silnikiem?

Zadzwoń do serwisu i zapytaj. Ja po pierwszej wymianie oleju w 1.0 EB też miałem ponad maksimum i okazało się, że tak ma być (o ile pamiętam to w instrukcji serwisowej było wprost zapisane, że kilka mm ponad max jest normalne).

22fordmondeo 28-10-2017 23:56

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał mskgs (Post 2878657)
Zadzwoń do serwisu i zapytaj. Ja po pierwszej wymianie oleju w 1.0 EB też miałem ponad maksimum i okazało się, że tak ma być (o ile pamiętam to w instrukcji serwisowej było wprost zapisane, że kilka mm ponad max jest normalne).

Nie polemizuję, ale to dziwna praktyka forda - bo w końcu MAX to MAX..
a nie max i 4 mm

Ciekawe czy leją z bańki ręcznie czy automatem

RSBN4N 29-10-2017 08:26

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
ja miałem w 1.5 EB fabrycznie zalane ponad MAX. ASO pokazało mi biuletyn techniczny Forda mówiący, że tak ma być, i ma to zrekompensować wyższe zużycie oleju w pierwszym okresie eksploatacji. Ale i tak odciągnąłem nadmiar strzykawką.

Bladerx23 29-10-2017 09:34

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Dziękuje za pomoc. Zadzwoniłem do drugiego serwisu niby 4 mm może być jak spytałem o uszczelnienia to nic im się nie stanie - śliska sprawa. Teraz mam 31000 km wymieniałem 2 raz olej na 21 kkm dolałem już z od ostatniej wymiany 500 ml i teraz serwis miał dolać znowu w ok 400 ale przelali. Podjadę jutro z rana do nich zobaczymy co powiedzą.

kaan1 29-10-2017 10:52

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał cattani75 (Post 2877272)
Myślę, że to nie tylko mój leasing ma takie OWLe. Zagranie o tyle sprytne, że umowa indywidualna ma 2 strony (tu można sobie negocjować, ale chyba nie wyłączanie zapisów OWL :-)), a OWL - 12.

To że zapis pojawił się w umowie i to podpisałeś to nie znaczy że jest zobowiązujący. Jeśli prawo stanowi inaczej to umowa nie może tego zmieniać. Po prostu zapis w umowie nie jest wiążący - taka sam sytuacja jak np. w umowach kredytowych z bankami pojawiały się niedozwolone zapisy. W tej sytuacji Finansujący, może zostać ukarany za zastosowanie niedozwolonych zapisów w umowie - co w zasadzie można wykorzystać zby zmotowywowac go do działania. Jeśli prawo stanowi, że przysługuje prawo zwrotu w sytuacji wady ukrytej produktu to żadna umowa (cokolwiek byłoby tam napisane) nie może tego zmienić.

cattani75 29-10-2017 11:37

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Tylko to jest układ B2B, a firmy już nie są tak chronione jak konsumenci.

tomaszjan31 15-11-2017 13:32

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał azuz (Post 2861384)
Po dosyć długiej trasie (prawie 2 500km non stop) pojawił się pewien problem.

Czy coś się zmieniło w sprawie nieuznanej reklamacji?

Okil 15-11-2017 15:24

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
cattani75 ma rację, a zwie się to fachowo klauzule niedozwolone, jest to szeroki katalog OTWARTY
Same klauzule niedozwolone to nic innego jak nierównomierne rozłożenie praw pomiędzy stronami umowy.

kaan1 15-11-2017 19:37

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
cattani75 wspomina że kwestia towaru niezgodnego z umową dotyczy użytkownika prywatnego / indywidualnego. Ale akurat jest tak, że to jest jedyny przypadek kiedy można anulować umowę leasingu i wynika to z prawa handlowego.

the_eagle 16-11-2017 01:02

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Zużycie oleju w 1.5 EB jest u mnie zerowe...tzn nie mam żadnych widocznych ubytków po między wymianami. Wymiany co 20tys ...samochód zbliża się do 60tys km i od 2 lat zero problemów z czymkolwiek w tym z olejem. Pierwsze słysze aby ktoś ze znanych mi osób które mają 1.5 EB w ogóle myślał o dolewaniu oleju...a znam co najmniej kilka osób i kilka aut w firmie. Dlatego prośba o nie opowiadanie bajek że 1.5 EB pije olej bo to kompletna nie prawda - jeżeli tak jest to wynik jakiejś awarii i tyle. A co do zużycia oleju na autostradzie to zdarzało mi się jechać po kilka tyś km z prędkościami momentami zaczynającymi się od 2...i nie zauważyłem ŻADNYCH ubytków oleju. Olej sprawdzam przed wyjazdem w trasę praktycznie zawsze.

Druga sprawa to opowiadanie o 20 tys km jako długim okresie między przeglądowym to kompletna bzdura, którą powtarza sie jak mantra bez kompletnej znajomości tematu. Oleje dziś a te w latach 90tych to co najmniej dwie rewolucje o olejach mineralnych nie będę nawet wspominał. Dziś w ciężarówkach wymienia się oleje co 100tys km(!) o ile to olej syntetyczny. Ford ma chyba jeden z najbardziej konserwatywnych okresów między przeglądowych tj co 20tys km i dla niektórych diesli co 30tys km...w żadnym wypadku przy normalnym użytkowaniu to nie jest dużo...a wręcz przeciwnie przy dzisiejszych olejach to mało...

Owszem można myśleć o zmniejszeniu km po między wymianami oleju jeżeli np jeździmy tylko po mieście i co chwilę gasimy samochód - auto stoi non stop na dworze i w komorze silnika skrapla sie para wodna która dostaje sie do oleju...albo jak jeździmy w sposób wyścigowy na torze (mondeo? ;) ) to OK ale na 95% użytkowników 20tys to optymalny okres między przeglądowy... Dla porównania w fordzie ka - w silniku fiata 1.2 ford zaleca wymianę oleju co 20tys a fiat co 30tys... ten sam silnik. W przypadku 1.4 TSI mamy wymiany oleju co 30tys a problemy z tym silnikiem na pewno nie wynikały ze zbyt rzadkich wymian oleju ale z oczywistych błędów konstrukcyjnych...

22fordmondeo 16-11-2017 15:42

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Niestety tylko Ford w przypadku Kolego ma wątpliwość, że to nie wina wady danego egzemplarza, a użytkownika.

Tak jak pisałem wcześniej - bardzo mnie dziwi, że jakiś dealer nie weźmie tej naprawy na siebie - myślę, że miałby grono fanów i nowych klientów z naszego forum.

PS.
Okres 20 tys km dla benzyny jest ok.
Dla diesla z przebiegiem powyżej 200tkm - zapchany dpf, częste dopalanie i dotryskiwanie dodatkowego paliwa, które spływa do miski i rozrzedza olej niszczące jego właściwości smarne zmieniłbym na 12-15 tys - przykład mojej octavii 1,6 tdi gdzie przy 223 tys km przybyło mi na bagnecie 7 mm oleju
gdy auto miało mniejszy przebieg takiego problemu nigdy nie było.
Auto mam od nowości, jest mocno deptane i nie bierze grama oleju.

Bladerx23 17-11-2017 10:41

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Co któryś silnik 1.5 bierze olej, jak mój. W ASO twierdzą że problemu nie ma na 0,5 l na 1kkm może być. Ina sprawa jeśli chodzi o płyn od układu chłodzenia - po dolaniu w ASO znowu ubywa. W serwisie twierdzą że problemu nie ma a układ szczelny. Dobrze że wykupiłem gwarancję na 6 lat. Zastanawiałem się na lpg Prinsa ale sobie daruję po przebojach w ASO

pasiek 17-11-2017 10:45

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
0.5L na 1kkm ? To bardzo dużo, jak aso może mówić że to normalne? Czyli według aso trzeba wozić bańkę z olejem cały czas..

kubiba 17-11-2017 10:58

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Według instrukcji pomiędzy przeglądami można dolać max. 1 litr oleju.

Ja dolałem już 0,7... Przegląd w styczniu 2018 r. lub za 4 tys. km.

pasiek 17-11-2017 11:33

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Ale to 1L na ile , 15kkm ? Jeśli mu bierze 0.5L na 1kkm to po 15kkm musi 7.5L dolać, to jakiś kabaret

kordyl 17-11-2017 12:22

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Po co wtedy olej zmieniać ? Założyć tylko nowy filtr i cheja do przodu :)

Robert 68 17-11-2017 14:08

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Cytat:

Napisał 22fordmondeo (Post 2888039)
Dla diesla z przebiegiem powyżej 200tkm - zapchany dpf, częste dopalanie i dotryskiwanie dodatkowego paliwa, które spływa do miski i rozrzedza olej niszczące jego właściwości smarne

Nie pisz bzdur, w Mondeo ze sprawnym silnikiem nic takiego się nie dzieje.

pasiek 17-11-2017 14:57

Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB
 
Ale zgadza się, jak dpf jest na wykończeniu to olej w silniku lubi się podnieść( rozrzedza olej ) i to znacząco. Dokladnie tak było u mnie. Zresztą jak wtryski leją to też stan się podniesie.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:26.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.