Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ogólnie o motoryzacji (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=122)
-   -   olej 2T do ON oraz dodatek AMSOIL do ON (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=274397)

kumpel Fordzika 30-12-2017 16:18

olej 2T do ON oraz dodatek AMSOIL do ON
 
Postaram się krótko i na temat. Nie wszystkich to interesuje, ale może ktoś skorzysta z moich doświadczeń i prób.
Od niedawna z zamysłem przedłużenia żywotności pompy wtryskowej i wtryskiwaczy jeżdżę dolewając do ON oleju półsyntetycznego firmy LM o oznaczeniu handlowym 1052 taki jak w linku
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Wiara czyni cuda, więc wierzyłem, że nie szkodzi, a pomaga choć gdzieś tam sprawdzono naukowo, że poprawia właściwości smarne raptem tylko o 25-30%, czy dużo to czy mało trudno orzec jak to się przeniesie na trwałość układu wtryskowego.
Niestety dolanie 200 ml oleju 2T na 50 litrów paliwa skutkuje zmniejszeniem liczby cetanowej LC o podobno 3 punkty. Słychać to na pracy silnika i czuć. Spadek o 3 punkty sprowadza liczbę cetanową na absolutnie minimum Polskiej Normy dla ON albo nawet poniżej tego minimum czyli poniżej 50 punktów. ma to znaczeni dla optymalnego zapłonu i procesu, czasu spalania mieszanki paliwowopowietrznej. Sprawdzałem kilka razy w stacjach porządnych firm ile liczba centanowa bywało 52 , 53, raz 51 na zimowym ON i raz 54 było. Z tych samych cyferek widać, że dolanie oleju 2T musi sprowadzać liczbę cetanową w dół na granice lub poniżej. Silnik mojej fordziawki mimo, że ledwo dotarty pracuje wtedy twardziej, bardziej basowo i z dźwięcznym mało przyjemnym klekotem. Mało tego jakby mniej dynamiczny na 5 biegu przy gwałtownym depnięciu.
Hmmmmm co by tu wykombinować, tak być nie może, lipa straszna :(
Z pomocą przyszedł dodatek podnoszący liczbę cetanowa od renomowanej firmy AMSOIL taki jak w linku Diesel Cetane Boost 473ml
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Kosztuje to grosze, flaszka idzie w proporcjach mniej więcej 1 ml na 1 litr ON. Ja leje 50ml strzykawkę na zbiornik Focusa, minimalnie więcej niż wynika z ulotki na opakowaniu.
NO i Panowie czapki z głów TO DZIAŁA !! Silniczek pięknie pracuje mimo, że w ON jest olej smarujący 2T (200 ml na bak) Piękny rozruch strat od kopnięcia rozrusznikiem. Silnik żyje, drugim, nowym życiem. Na 5 biegu rwie jak nigdy dotąd. Mało tego nawet sprawdzając czyli jadąc 70-75 km/h na piątce znosi bez charakterystycznego BUUUUU co dla tego auta bardzo znamienne jest. Oczywiście nie jeżdżę 70 km/h na piątym biegu tym autem, bo ... wiadomo czemu.
Polecam, namawiam. Jeśli lejecie olej 2 T to koniecznie też Cetane Bost.
Nie lejecie oleju 2T, bo ropa smaruje to też warto Cetane Bost gdyż rozliczone na 10 tankowań, wychodzi 4-5 zł dodatkowo na bak paliwa, a silnik pracuje zupełnie inaczej. Zużycie paliwa w ruchu miejskim zauważalnie mniejsze. Dzięki bardziej optymalnemu spalaniu ON powodowanemu wyższa liczbą cetanową na biegu jałowym pracujący silnik i komputer zawsze pokazuje 0,5 l /h. Silnik pracuje niesamowicie równo.
Nie wiem jak tam Wasze nowocześniejsze diesle od mojego, lepiej wyciszone, czy usłyszycie, czy zauważycie. Spróbujcie. Pod pedałem, pod nogą poczujecie różnice zapewne. 50ml Cetane Bost na bak paliwa.

gibaj 30-12-2017 16:27

Odp: olej 2T do ON oraz dodatek AMSOIL do ON
 
Potwierdzam na 100%
Jeżdżę całe życie dieslami i zawsze leję 2T do ON i nigdy nie miałem problemu ani z wtryskami ani z pompą
Leję inne 2T i jest ok silnik mruczy i ma lepsze osiągi :wink:

kumpel Fordzika 30-12-2017 16:29

Odp: olej 2T do ON oraz dodatek AMSOIL do ON
 
Cytat:

Napisał gibaj (Post 2908675)
Leję inne 2T i jest ok silnik mruczy i ma lepsze osiągi

No nie ma lepszych osiągów od dolania oleju 2T, jest gorzej :( ale fakt możesz mieć lepszy silnik :)

gibaj 30-12-2017 16:34

Odp: olej 2T do ON oraz dodatek AMSOIL do ON
 
Chodzi mi o to że nie leję tego co ty tylko inna marka ale 2T
Nie będę pisał jakiej firmy

fordes 30-12-2017 17:07

Odp: olej 2T do ON oraz dodatek AMSOIL do ON
 
Że strony gdzie sprzedają ten specyfik
"Cetane Boost jest zalecany do stosowania we wszystkich typach silników Diesla: w samochodach ciężarowych i dostawczych, w autach on-i off-road, a nawet w statkach"
:)

weuek 30-12-2017 17:14

Odp: olej 2T do ON oraz dodatek AMSOIL do ON
 
Nie pisz, żebyśmy się nie wywęszyli jakie to cudo daje to mruczenie i osiągi. Baju baj!

kumpel Fordzika 30-12-2017 17:25

Odp: olej 2T do ON oraz dodatek AMSOIL do ON
 
Cytat:

Napisał gibaj (Post 2908681)
Chodzi mi o to że nie leję tego co ty tylko inna marka ale 2T

Rozumiem, rozumiem, można też Mixol czy inny mineralny (też pół syntetyk), ważne aby się spalał. Chodzi o to, że na proces spalania, zapłonu ON, czas spalania ogromny wpływ ma liczba cetanowa ON LC zwana LC niestety każdy olej 2T dodany nawet 200ml do zbiornika 50 litrowego auta wali tą liczbę cetanową w dół o cyrka 3 punkty czyli pogarszają się warunki spalania.
Stąd dolewam Cetane Bost aby skompensować spadek liczby cetanowej, a może i ciut go podnieść ponad PN polską normę dla ON.
Efekt jest więcej niż zadowalający :). Czuć pod nogą, diesel ożywa jak piorun :) Problematyczne i upierdliwe jest dozowanie tego wszystkiego, bo najpierw mieszam w 5 litrowym kanistrze, potem wlewam tą mieszankę olej 2T, ON 5l + Cetane Bost do zbiornika przez ten durny patent z lejkiem plastikowym, a dopiero potem zbiornik dopełniam olejem napędowym z dystrybutora. Tym sposobem na perfecto jest wymieszane :)

Bump:
Cytat:

Napisał fordes (Post 2908699)
"Cetane Boost jest zalecany do stosowania we wszystkich typach silników Diesla: w samochodach ciężarowych i dostawczych, w autach on-i off-road, a nawet w statkach"

No wiadomo, że do wszystkich. Kolega mój dolał do Peugota 1,6 60ml silnik HDi110 KM zrobił trasę do Koszalina i zdziwiony po pachy :)
Zatankował w Koszalinie na powrót i już tej samej jazdy nie było, bo butelka z Cetane Bost u mnie w garażu została :)
Kolega od Peugota oleju 2T nie dolewa tak jak ja, bo twierdzi, że to głupota na maxa, ale on kozak, bo ma Puga, a ja Forda :D

hans01 03-01-2018 11:38

Odp: olej 2T do ON oraz dodatek AMSOIL do ON
 
Od niedawna dolewam olej 2T. U mnie na wolnych obrotach silnik mniej klekoce, pracuje jakby bardziej miękko, ale na wyższych obrotach nie ma już różnicy. I ostatnio obroty biegu jałowego są nieco wyższe ok. 815, a było 795. Ale może to sprawa paliwa bez Bio, bo do ostatniego tankowania nie dałem 2T i jest tak samo.

Nie wszystkie oleje 2T poprawiają smarność w tym samym stopniu. A jak jest w samochodzie DPF to tym szczególniej należy dobrać właściwy olej 2T.
Mixola bym unikał, choć teraz jest dużo lepszy niż ten 30 lat temu. Orlen 2T podobno słabo poprawia smarność.

Pogorszenia osiągów silnika nie zaobserwowałem, ale co można czuć w spokojnej jeździe po mieście. Przy dolewaniu w stosunku 1:250 nie demonizowałbym obniżenia liczby cetanowej. Jakieś na pewno jest. Nie pamiętam dokładnie ale te 3pkt są chyba przy 1:150. Inna sprawa, że cetan booster zawsze warto dodać. Kiedyś paliwa Lotosu miały 56-58. A teraz jak sprawdzałem to najwyżej było 52,9 więc dość słabo.

Na forach innych marek dyskusje w tym temacie toczą się od lat.

kumpel Fordzika 03-01-2018 23:13

Odp: olej 2T do ON oraz dodatek AMSOIL do ON
 
Cytat:

Napisał hans01 (Post 2910283)
U mnie na wolnych obrotach silnik mniej klekoce, pracuje jakby bardziej miękko,

To jest akustyczne złudzenie, nie może pracować bardziej miękko, pracuje ciężej niższym tonem i to jest te subiektywne miękko co sie ludzie rozpisują. Miekko, ciszej będzie pracował dopiero jak mu zwiększysz liczbę cetanową. Sama jazda na dolewanym tylko oleju 2T szkodę robi dla procesu spalania. Trzeba poprawiać liczbę cetanową jeśli dolewamy 2T

Bump:
Cytat:

Napisał hans01 (Post 2910283)
Przy dolewaniu w stosunku 1:250 nie demonizowałbym obniżenia liczby cetanowej.

Przy tych proporcjach obniża się o 3 punkty. Paliwa na stacjach mają jak wyżej wspominałem 51-52-53, raz trafiłem na dostawę w Shell 54 LC była, raz jeden raz. Oczywiście w karcie zaopatrzenia, czyli zrzutu paliwa z cysterny do zbiornika. Dzisiejsze tankowanie w STATOIL 52 punkty olej arktyczny według karty zaopatrzenia.

Bump:
Cytat:

Napisał hans01 (Post 2910283)
Na forach innych marek dyskusje w tym temacie toczą się od lat.

Tak wiele, wiele poczytałem o tych subiektywny odczuciach których według fizyki nie ma prawa być. Podnieść liczbę cetanową za tylko 4-5 złociszy na zbiornik to ma sens, bo trochę olejem 2T chronimy układ wtryskowy, albo nam się tak wydaje, a dwa proces spalania przebiega znacznie lepiej to czuć i słychać. Ja teraz cyrklowałem dodatek tak aby LC mniej więcej według proporcji producenta AMSOIL miał wartość zbliżoną do 54-55

hans01 03-01-2018 23:41

Odp: olej 2T do ON oraz dodatek AMSOIL do ON
 
Tak, pisałem o subiektywnych odczuciach akustycznych bo innych nie mogę mieć. Co nie znaczy, że jakieś tam zmiany nie ma, ale nie to jest głównym powodem stosowania 2T.

Cytat:

Napisał kumpel Fordzika (Post 2910740)
Przy tych proporcjach obniża się o 3 punkty.

Skąd masz te dane?
Cytat:

Napisał kumpel Fordzika (Post 2910740)
Podnieść liczbę cetanową za 5 zł na zbiornik to ma sens, bo trochę olejem 2T chronimy układ wtryskowy, albo nam się tak wydaje, a dwa proces spalania przebiega znacznie lepiej to czuć i słychać. Ja teraz cyrklowałem dodatek tak aby LC mniej więcej według proporcji producenta AMSOIL miał wartość zbliżoną do 54-55

Zgadzam się, że warto podnieść LC zwłaszcza, że teraz mamy ledwo powyżej minimalnej normy. Sam o tym myślę i szukam odpowiedniego środka. Ale jaką masz pewność, ze osiągnąłeś 54-55? Bazując na tym co napisane na butelce? Jaką ilość dodałeś tego środka, jakie było LC wyjściowe w paliwie? Twoje odczucia, że spalanie przebiega lepiej również jest subiektywne. Nie traktuj tego jako zarzutu. Po prostu wszyscy bazujemy na obietnicach producentów badź opiniach innych a siła sugestii ma wielka moc.
Mało jest obiektywnych danych i badań. Jeśli takie masz to chętnie się z nimi zapoznam.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:32.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.