Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 03-06-2021, 21:09   #461
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

A zapodasz jakieś szczegóły? MAF wyższy czyli na jakim poziomie? I jakie otwarcie EGR?

mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-06-2021, 21:15   #462
atari
ford::professional
 
Zarejestrowany: 30-08-2008
Skąd: Szczecin
Model: mondeo
Silnik: 2.0 TDCI 140KM -> 163KM
Rocznik: 2011
Postów: 1,097
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Już nie pamiętam dokładnie, ale kojarzę ze przy 140 miałem ponad 70 otwarcia egr maf I map też miałem niższy, koleś miał ponad 40 procent tylko, ja map miałem 1.7 bar vs 2.0 u kolesia. Różnica była znaczna I widoczna. Maf też był różny, ale nie pamiętam
atari jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2021, 05:13   #463
mdxmd
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-01-2016
Model: Ford mondeo
Silnik: 2.0tdci 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Podsumuję swoje obserwacje.

Zapełnienie DPF szybko wzrasta zaraz po wypaleniu np. 50% to jest nawet 30km, gdy osiągnie te 50-60% dalej jest już powoli aż do tych 200-250km gdy wypala.

Następna obserwacja to spalanie jest największe zaraz po wypaleniu DPF i najmniejsze gdy jest on bliski 80%.

Udział EGR jest największy po wypaleniu i spada w miarę zapełniania filtra (co ma związek z ciśnieniem doładowania)

I na koniec doładowanie, które spada w miarę zapełnienia filtra DPF, nie chodzi mi o maksymalne ciśnienie przy gazie w podłodze, bo takowe ma zawsze jedną dopuszczalną wartość (ok 2,5bar z atm. ) chodzi o ciśnienie podczas ekonomicznej jazdy. Po prostu turbina za mocno pompuje gdy nie ma takiej potrzeby a jej wydajność (ciśnienie doładowania) jest tym większa im DPF jest w lepszej kondycji (wypalony), filtr powietrza jest nowy itd...

Moim zdaniem jest zbyt dużo doładowania przy normalnej ekonomicznej eksploatacji, za dużo powietrza w stosunku do realnego zapotrzebowania przy danym obciążeniu silnika. W parametrach można zauważyć, że napięcie czujnika położenia turbo podczas ekonomicznej jazdy ma tą samą pozycję bez względu na obroty silnika. Z moich obserwacji także wynika iż to położenie jest stałe dopóki ciśnienie doładowania nie wzrośnie na tyle, że sterownik musi je zbijać dopiero wtedy następuje cofnięcie geometrii turbiny (jest to ok 2.3bar z atm.)

Mam zatem prośbę do osób, którym DPF wypala się normalnie co te 700-1000km o logi z kilku parametrów od zapalenia zimnego silnika po jakieś 20km jazdy aby silnik miał już temperaturą. Idealnie byłoby gdyby było przy niskim zapełnieniu DPF

Parametry:

RPM (obroty)
VSS (prędkość pojazdu)
ECT (temp. silnika)
APP (ilośc gazu)
EGRVPB1 (pozycja EGR)
FUEL_V_DSD (dawka paliwa)
MAF (przepływka)
MAP (ciśnienie doładowania wysoka rozdzielczość)
VNTP (% wysterowanie turbo)
VAR_NOZ_POS (napięcie czujnika turbo)
DPF_LOAD (zapełnienie DPF różnicowe)
DPF_SOOT_LD (zapełnienie DPF kalukacyjne)
DP_DPF (różnica ciśnień DPF)

Czy ktoś wie jak można zmienić położenie zmiennej geometrii turbo? cięgno zmiennej geometrii nie ma możliwości regulacji. Jedyne co mogę zrobić to wkręcić stopkę maksymalnego położenia zmiennej geometrii druga opcja to tylko zmiana mapy ECU

Ostatnio edytowane przez mdxmd ; 04-06-2021 o 05:38
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2021, 10:25   #464
szczenka
ford::average
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 26-02-2013
Skąd: waw
Model: Mondeo MK IV
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2014
Postów: 106
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Jakie ciśnienie na dpf macie zazwyczaj? U mnie bez znaczenia czy świeżo po wypaleniilu, czy zapełnienie dochodzące do 80%-na postoju na jalowych 0 kpa, 3 tys obr-ok 2- 3 kpa
Podczas jazdy-ostre przyspieszanie - przy ok 3.5 tys obr wskakuje do 16 kpa i gwałtownie spada po odpuszczeniu gazu, po przyspieszeniu spada na maks 5 kpa (mam wtedy 3 tys obr, 6 bieg i lekko ponad 160 km/h).
szczenka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2021, 11:35   #465
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

U mnie IDENTYCZNIE. Niezależnie czy mam filtr świeżo po wypaleniu, czy ponad 80%, na postoju 0kPa, przy 3tys obr ok 4 - 5kPa i podczas jazdy tylko gdy mocno wciskam gaz to dochodzi do 10kPa lub przekracza 10 a tak stabdardowo utrzymuje się na poziomie 2 - 4kPa.

Dlatego wydaje mi się że komputer ma w nosie ten czujnik a poziom zapełnienia filtra bierze sobie nie wiadomo skąd. Może sam go sobie wylicza na podstawie jakiegoś algorytmu z dupy na zasadzie że dziś zrobiłeś dwie krótkie trasy po kilka km to na pewno filtr jest w c*** za****ny i trzeba go wypalać co chwila.

Ostatnio edytowane przez mondeo_owner ; 04-06-2021 o 12:48
mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2021, 13:25   #466
mdxmd
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-01-2016
Model: Ford mondeo
Silnik: 2.0tdci 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Ciekawe gdyby odpiąć czujnik różnicy ciśnień obstawiam, nie będzie różnicy w zapełnianiu
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2021, 13:30   #467
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Zawsze można obejść ten czujnik. Zaślepiasz czymś tą drugą rurkę od strony wydechu. Na tą pierwszą nazuwasz wężyk. Dajesz trójnik i do niego podłączasz obie rurki od czujnika. W ten sposób różnica powinna być zawsze 0kPa ale na 100% nie wpłynie to na częstość wypalania.
mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2021, 13:55   #468
mdxmd
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-01-2016
Model: Ford mondeo
Silnik: 2.0tdci 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Czyli potwierdza się to co już napisałem, jest to czujnik jako zabezpieczenie a wypala według własnego schematu... Zapewne teoria z przebiegiem może być całkiem realna. Też nie widzę jakiejś wielkiej zależności pomiędzy ciśnieniem różnicowym a częstotliwością wypalań
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2021, 16:24   #469
szczenka
ford::average
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 26-02-2013
Skąd: waw
Model: Mondeo MK IV
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2014
Postów: 106
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Wszyscy mamy mondziaki z 2013/2014 roku. Jest ktoś na forum kto ma z tych roczników, powyżej 235 tys km i komu dpf wypala się rzadziej niż co 500 km?
szczenka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2021, 16:44   #470
mdxmd
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-01-2016
Model: Ford mondeo
Silnik: 2.0tdci 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

słuchajcie jeszcze jeden temat, jaką macie temperaturę silnika może to ma jakiś związek u mnie termostat do wymiany bo mam 76-77st.C
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
dpf , dymi , egr



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:46.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.