Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 08-08-2022, 15:41   #1
namase
ford::beginner
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 14-11-2017
Model: Focus
Silnik: 1.6 tdci
Rocznik: 2014
Postów: 33
Domyślnie Uszkodzenie miski olejowej - konsekwencje

Cześć,
oczekuję na wyrok od mechanika, ale z racji tego, że jeszcze pewnie parę dni to potrwa, postanowiłem opisać swój przypadek i zasięgnąć Waszej opinii Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

W zeszłym tygodniu uszkodziłem auto i mam za sobą spore zamieszanie i przed sobą spory wydatek.

Oto, co się stało:

Focus mk3 1.6 tdci 115KM - wjechałem przy niewielkiej prędkości (zjazd z uskoku) w ścięty pień, który uderzył w miskę olejową. Wgniotła się, ale pod autem nie było wycieku. Ponowne odpalenie było "ciężkie", obroty utrzymywałem na możliwie niskim poziomie, mimo tego cofając poczułem spadek mocy (jakby się dusił), a następnie zaświeciła kontrolka oleju, po czym zgasiłem silnik. Wiem, że w tym momencie należało go zostawić i zholować do mechanika, ale z takich czy innych przyczyn tego nie zrobiłem. Po kilku godzinach pod autem nadal było sucho, na bagnecie poziom za niski ale nie zerowy, uzupełniłem więc poziom (ok pół litra) oleju przed próbą rozruchu. Auto odpaliło, po czym zaraz zgasło, przy czym coś "syknęło" pod maską.

Dalej holowanie do drogi, laweta do mechanika. Stan na dziś - wymieniona miska olejowa ze smokiem (stary uszkodził się po uderzeniu), przy okazji olej i filtry, po czym auto im nie odpalało (rozrusznik ledwo kręcił), dalej zdiagnozowana uszkodzona turbina (obecnie w regeneracji). Mechanik jest dobrej myśli, wg niego na tym się skończy, wg mnie niekoniecznie.

Co myślicie? Domyślam się, że mogłem zachować się inaczej, m.in. dlatego opisuję zajście - sam nie znalazłem podobnego przypadku w sieci, może więc mój opis na coś się przyda.


Ostatnio edytowane przez namase ; 08-08-2022 o 16:04
namase jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-08-2022, 16:43   #2
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 22-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Odp: Uszkodzenie miski olejowej - konsekwencje

miska pewnie metalowa, bo aluminiowa by poprostu pękła i po zawodach
miska metalowa się wgięła i wygięła smoka być może wyrwała smoka albo urwała go w jakimś elemencie

generalnie jak się zaświeciła kontrolka oleju to nie ma ciśnienia a ty dalej cisłeś

konsekwencje ? chwycone panewki, spuchnięte tłoki. jak się uda to masz farta nieziemskiego a wystarczyło po pieńku poprostu wezwać lawetę i skończyłoby się na 1000 zł.

przykre. ale to jest lajf.

ps. po co robią turbinę po wgięciu miski ? równie dobrze można po tym zdarzeniu wymienić tylną szybę. auto nie miało ciśnienia oleju. amen
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-08-2022, 17:10   #3
namase
ford::beginner
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 14-11-2017
Model: Focus
Silnik: 1.6 tdci
Rocznik: 2014
Postów: 33
Domyślnie Odp: Uszkodzenie miski olejowej - konsekwencje

Cytat:
Napisał Fulara Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
ps. po co robią turbinę po wgięciu miski ? równie dobrze można po tym zdarzeniu wymienić tylną szybę. auto nie miało ciśnienia oleju. amen
Nie mam szczerze mówiąc pojęcia o mechanice i daleko było mi do wymądrzania u gościa, który prowadzi spory serwis, ale i mnie to jakoś nie pasowało.

Napiszę, co wynikło dalej, ale jeśli będzie to skomplikowana naprawa silnika, to prawdopodobnie skończy się na wymianie, bo najeździłem nim już ponad 300k i rzeźbienie w nim może mijać się z celem.
namase jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-08-2022, 18:01   #4
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 22-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Odp: Uszkodzenie miski olejowej - konsekwencje

naucz się jednego
jak się coś uszkodzi, to się wzywa lawetę, silnik stop

i tyle i aż tyle.
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-08-2022, 18:22   #5
namase
ford::beginner
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 14-11-2017
Model: Focus
Silnik: 1.6 tdci
Rocznik: 2014
Postów: 33
Domyślnie Odp: Uszkodzenie miski olejowej - konsekwencje

Cytat:
Napisał Fulara Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
naucz się jednego
jak się coś uszkodzi, to się wzywa lawetę, silnik stop

i tyle i aż tyle.
Spoko, nie mam obaw, że ta lekcja nie zapadnie mi w pamięć.

Tylko dla jasności - tuż po wjechaniu na pień kontrolka się nie zaświeciła, stało się to po zjechaniu z niego, od razu zgasiłem silnik, po czym uruchomiłem go po ostygnięciu i uzupełnieniu oleju, a dalej odpalił, żeby krótko po tym zgasnąć. Dalej była laweta. Wiem - wystarczyło, ale na chłopski rozum nie nazwałbym tego jakimś piłowaniem.

Nie chcę robić też z tego jakiegoś archiwum x, ale turbo się posypało, mechanik chciał mnie ściągać do warsztatu i pokazywać w jakim jest stanie, wcześniej było sprawne. Ciekawi mnie, co do tego doprowadziło, ale pewnie na to wyjaśnienie przyjdzie mi jeszcze trochę poczekać. No i dziwi mnie entuzjazm mechanika, który jeszcze dziś przekonywał, że po zrobieniu turbiny będzie ok... Problem jest taki, że jestem w nowym miejscu i nie miałem nikogo zaufanego w promieniu 100 km :/

Ostatnio edytowane przez namase ; 08-08-2022 o 18:32
namase jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-08-2022, 19:27   #6
kln1920
ford::expert
 
Avatar kln1920
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 16-10-2017
Skąd: Świętochłowice
Model: Focus MK3.5/Clio IV PH2
Silnik: 2.0 TDCI 180KM/0.9 TCe 90KM
Rocznik: 2016/2020
Postów: 2,020
Domyślnie Odp: Uszkodzenie miski olejowej - konsekwencje

Jak turbo dostało w dupę, to lepiej nie wiedzieć, jak wyglądają panewki
kln1920 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-08-2022, 19:50   #7
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 22-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Odp: Uszkodzenie miski olejowej - konsekwencje

turbo jest smarowane olejem, jak oleju nie było to pewnie dostało w dupę, tak jak inne rzeczy
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:01.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.