Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 04-06-2013, 22:05   #1
bartkownik
ford::amateur
 
Avatar bartkownik
 
Imię: Bartosz
Zarejestrowany: 27-10-2011
Skąd: Mosina
Model: Mondeo Mk3
Silnik: 1,8 120KM
Rocznik: 2006
Postów: 3
Unhappy Skrzypienie z tyłu, ale inaczej - po obniżeniu zawieszenia. Odboje?

Witam.

To mój pierwszy techniczny post, ale czytuję Was od dłuższego czasu.

Mam problem ze skrzypiącym zawieszeniem. Sprawa dotyczy Mondeo Mk3 hatchback, 1.8 110 KM, rocznik 2006.

Na początku maja Mondek został obniżony sprężynami Eibach, dedykowanymi do tego modelu - Pro Kit E10-35-004-01-22. Jeździło mi się świetnie aż do końcówki maja, kiedy coś zaczęło dokuczliwie skrzypieć z tyłu. Dźwięk a 'la walczące wiewiórki z dodatkiem skrzypienia starej szafy, na każdej nierówności. Dobrze jest tylko i wyłącznie na równej drodze. Skrzypienie słychać przy każdej pogodzie i temperaturze, czy pada czy nie pada, wystarczy wjechać na chodnik albo zaliczyć jakąś drobną nierówność.

Zacząłem oczywiście od szukajki i znalazłem sporo tematów na temat skrzypienia. Jednak żaden nie rozwiązuje mojego problemu, bo mówią one o przyczynach które u siebie wykluczam. Łączniki stabilizatora nowe, gumy stabilizatora nowe.

Odbój i łożysko amortyzatora, oglądane podczas wymiany sprężyn, nie wyglądały na zużyte, wizualnie bez zastrzeżeń. Amortyzatory zostały seryjne, ponieważ bardzo ładnie "trzymały" - testowane sposobem na rozbujanie auta i obserwację kiedy amplituda drgań się wygasi - niemal natychmiast.

Dźwięk jest na tyle dokuczliwy że wysiadam z auta wkurzony. Podjechałem kilka dni temu do mechanika do którego mam zaufanie. Jego zdaniem auto siedzi tyłem na odbojach co powoduje skrzypienie. Pewien nie jest, bo nie było możliwości wjechania na kanał.

Ogólnie, to od samego początku mam wrażenie że tył usiadł dość mocno, co może potęgować fakt założenia instalacji gazowej niemal równolegle do obniżenia auta. Cały czas wydaje mi się że tył usiadł jakby nieco za mocno.

Podniosłem auto, chwyciłem za osłonę, tą taką harmonijkowatą, pociągnąłem w dół i... usłyszałem ten okropny dźwięk. To ewidentnie odbojniki przesuwający się po tłoku amortyzatora generują to skrzypienie. Nie wyglądają na sparciałe, skruszałe. Macałem je od góry i czuć nawet jakieś wytłoczenia, regularne w każdy razie.

Przesmarowałem je, tzn. napuściłem od góry trochę smaru, poruszałem nim góra-dół i znowu trochę smarem psiknąłem no i tyle. No niestety. Pomogło niewiele. Lewa strona bardziej się uciszyła, prawa mniej. Skrzypi. Daje się jechać poza miastem bo szum opon niemal zagłusza to skrzypienie, ale nie o to chodzi. No a w mieście no to szkoda gadać.

Czy ktoś może mi jakoś pomóc, doradzić coś? Nie wiem co mam robić. Do seryjnych sprężyn wolałbym nie wracać. Wymienić amortyzatory? Tylko co to da, te nie mogą nie trzymać, bo gdyby nie trzymały to auto bujałoby się na samej sprężynie, a jeździ świetnie, jest sprężyście.

Dołączam zdjęcie auta, jak wygląda obniżone.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

__________________
Mondeo Mk3 1.8 HB
Kiedyś SilverX. Kiedyś...
bartkownik jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-06-2013, 21:16   #2
bartkownik
ford::amateur
 
Avatar bartkownik
 
Imię: Bartosz
Zarejestrowany: 27-10-2011
Skąd: Mosina
Model: Mondeo Mk3
Silnik: 1,8 120KM
Rocznik: 2006
Postów: 3
Domyślnie Odp: Skrzypienie z tyłu, ale inaczej - po obniżeniu zawieszenia. Odboje?

I jak, nikt nie ma pomysłu co powinienem w takiej sytuacji zrobić?
__________________
Mondeo Mk3 1.8 HB
Kiedyś SilverX. Kiedyś...
bartkownik jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-06-2013, 13:26   #3
Emmm
ford::expert
 
Avatar Emmm
 
Zarejestrowany: 23-03-2007
Model: mondeo mk II kombi
Silnik: 1.8 td endura de
Rocznik: 1997 grudzień
Postów: 2,643
Domyślnie Odp: Skrzypienie z tyłu, ale inaczej - po obniżeniu zawieszenia. Odboje?

Kolego, ja mam pomysł, ale z pewnością nie spodoba Ci się.
Zacznę od tego, że jestem przeciwnikiem obniżania zawieszenia, ale nie o to chodzi.
Po pierwsze: to, że masz nowe gumy na drążkach stabilizatorów (jak napisałeś), nie znaczy, że one nie skrzypią - do sprawdzenia. Po drugie, jeśli obniżyłeś auto baez wymiany amorów a mają one już jakiś solidny przebieg, to jest duże prawdopodobieństwo, że właśnie one są przyczyną irytujących dźwięków.
Pozdrawiam
__________________
Emmm
Emmm jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-06-2013, 16:25   #4
steell
ford::professional
 
Avatar steell
 
Imię: Andrzej Marek
Zarejestrowany: 26-12-2008
Skąd: Strzelce Opolskie
Model: Ford Fusion mk2 z USA /Mondeo mk5/
Silnik: 1,5 EB wersja SE, K&N 33-5000
Rocznik: 2014 model 2015
Postów: 1,310
Domyślnie Odp: Skrzypienie z tyłu, ale inaczej - po obniżeniu zawieszenia. Odboje?

Co do gum na stabilizatorze z tyłu to pełna zgoda, założyłem kiedyś FEBI i skrzypiały od następnego dnia gorzej niż stare /taki był powód wymiany/ cichły po deszczu. Wymieniłem na inne, nie wiem jakie i nie skrzypi.
Sprawdzić najlepiej na kanale, jeżeli jednak to wina odbojów to myślę ze konieczna będzie ich wymiana, przeważnie stare - twarde odboje pukają na dziurach.
__________________
Mój Grzechotnik]
Biały

Ostatnio edytowane przez steell ; 08-06-2013 o 16:28
steell jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-06-2013, 05:44   #5
mnich80
ford::average
 
Avatar mnich80
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 11-01-2013
Skąd: Łódź - Retkinia
Model: Ford Mondeo ST220
Silnik: 3.0 V^
Rocznik: 2004
Postów: 70
Domyślnie Odp: Skrzypienie z tyłu, ale inaczej - po obniżeniu zawieszenia. Odboje?

Czy mowa o tych gumach?

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________

Mondeo MkIII ST220 Blue Performance 04 Lift
mnich80 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-06-2013, 17:23   #6
Hadzi
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 30-07-2012
Skąd: MTK
Model: Mondeo MK4
Silnik: 2.0tdci 140KM
Rocznik: 2009
Postów: 49
Domyślnie Odp: Skrzypienie z tyłu, ale inaczej - po obniżeniu zawieszenia. Odboje?

Cytat:
Napisał Emmm Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Po drugie, jeśli obniżyłeś auto baez wymiany amorów a mają one już jakiś solidny przebieg, to jest duże prawdopodobieństwo, że właśnie one są przyczyną irytujących dźwięków.
Tak samo obstawiam. Prawie w każdym aucie jakie miałem zawieszenie musiało być obnizone (tak bedzie już zawsze, nawet jak będę na emeryturze o ile dożyje Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ) Z doswiadczenia wiem, że seryjne amory po takim zabiegu bardzo szybko potrafia paść powodując dziwne odgłosy.
Hadzi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-06-2013, 19:10   #7
franczesko
FCP member
 
Avatar franczesko
 
Imię: Krzysiek
Zarejestrowany: 27-07-2007
Skąd: Małopolska południowa
Model: Mondeo Mk5 ; Focus Mk4; Focus Mk3 RS
Silnik: 2.0 TDCI 180ps ; 2.0 TDCI 150ps; 2.3 EB 350ps
Rocznik: 2018 ; 2020 ; 2017
Postów: 1,382
Domyślnie Odp: Skrzypienie z tyłu, ale inaczej - po obniżeniu zawieszenia. Odboje?

10000% gumy na stabilizatorze. Febi skrzypi jak szalony. Założyłem oryginał, poskrzypiał tydzień i przestał Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
franczesko jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-06-2013, 15:59   #8
Hadzi
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 30-07-2012
Skąd: MTK
Model: Mondeo MK4
Silnik: 2.0tdci 140KM
Rocznik: 2009
Postów: 49
Domyślnie Odp: Skrzypienie z tyłu, ale inaczej - po obniżeniu zawieszenia. Odboje?

Cytat:
Napisał franczesko Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
10000% gumy na stabilizatorze. Febi skrzypi jak szalony
No patrz, ja 2 lata temu zakładałem łączniki Febiego na tylny stabilizator, w zeszłym roku też i w tym roku ponownie. Mi nic tam nie skrzypi.
Hadzi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-06-2013, 19:35   #9
steell
ford::professional
 
Avatar steell
 
Imię: Andrzej Marek
Zarejestrowany: 26-12-2008
Skąd: Strzelce Opolskie
Model: Ford Fusion mk2 z USA /Mondeo mk5/
Silnik: 1,5 EB wersja SE, K&N 33-5000
Rocznik: 2014 model 2015
Postów: 1,310
Domyślnie Odp: Skrzypienie z tyłu, ale inaczej - po obniżeniu zawieszenia. Odboje?

Nie mówimy o skrzypiących łącznikach tylko gumach drążka stabilizatora, to dwa zupełnie odrębne elementy.
__________________
Mój Grzechotnik]
Biały
steell jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-06-2013, 14:45   #10
Hadzi
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 30-07-2012
Skąd: MTK
Model: Mondeo MK4
Silnik: 2.0tdci 140KM
Rocznik: 2009
Postów: 49
Domyślnie Odp: Skrzypienie z tyłu, ale inaczej - po obniżeniu zawieszenia. Odboje?

No fakt, ale i gumy i łączniki były Febiego, z tym ze gumy raz wymieniłem i do tej pory spokoj jest zaś łaczniki co roku muszę nowe kupować... :/
Hadzi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:28.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.