Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Fiesta
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 16-03-2023, 22:34   #1
metmusic
ford::professional
 
Avatar metmusic
 
Zarejestrowany: 17-11-2008
Skąd: Wrocław
Model: Mondeo MK4 FL Titanium S, B-Max Titanium
Silnik: 2.0 Ecoboost 240KM, 1.0 Ecoboost 100KM
Rocznik: 2012, 2014
Postów: 1,665
Domyślnie Uceglony moduł wspomagania kierownicy (PSCM)

Postanowiłem zrobić firmware update dla modułu PSCM i to był błąd. Okazało się że FORScan nie radzi sobie z update tego (co potwierdził support FORScana) i jest to znany problem (opis poniżej). Opracowują dla mnie plan awaryjny jednak możliwe że łatwiej i szybciej będzie kupić nowy modłuł bo nie są drogie. Problem w tym, że jest to element całej kolumny kierowniczej i nie ma dedykowanych numerów FORD OE a TRW a tych na każdym module jest dużo i niemlaże ile modułów tyle numerów. Sprawedziłem w katalogu częśći Forda i kolumny kierownicze też są różne ale to niekoniecznie oznacza, że moduły też wspomagania są zupełnie inne bo różnice są ze względu np. na keyless lub brak albo LHD i RHD. Czy ktoś ma na ten temat jakąś głębszą wiedzę? No i czy samo wsadzenie modułu będzie wystarczyło, czy jednak trzeba coś konfigurować i to może być problematyczne?

Informacja od supportu FORScan nt. zaistniałej sytuacji:

This is known case (...) This is interesting case, we spent several hours today analysing it.

It seems the problem is in VBF file and limits of VBF format. Every module has a small EEPROM/flash area of memory that keeps module ID data (VIN, serial, assy p/n etc). This area of memory normally not overwritten by the firmware update process. The problem is that in case of this PSCM, this ID block is in the middle of the firmware, so when firmware is updated, the block is erased and not refilled with necessary data (VIN, serial, assy p/n etc). It is not possible to code this type of processing with VBF, and (probably because of this) Ford hasn't implemented a "special" version of the procedure for this PSCM. We have analysed how other software perform this update:

- UCDS - exactly in the same way as FORScan doing it now, so the ID block is erased.

- Ford IDS - doesn't perform firmware update at all (even has no such a menu item for PSCM on this car).

- Ford ETIS - has an ability to perform the firmware update in bounds of PMI, but in fact it doesn't update the firmware as well.

So there is no way to reflash this PSCM properly with any dealership software.


We suggest the following recovery plan:

1. Try to read that 128 bytes, to make sure our theory is correct and this block really contains the ID data. We have prepared special test script for this purpose, please see instructions at the end of this email.

2. Try to recover the data. It may be necessary to find a car with the same (or at least of the same branch) PSCM are perform step #1 above to extract necessary data.

3. Program the ID data to your PSCM.

If you agree with it, please download and install this test build:

metmusic jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-03-2023, 15:48   #2
SRS
Moderator
 
Avatar SRS
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 17-02-2004
Skąd: Lubelskie
Model: Fiesta
Silnik: 1.4L Duratec 16V PFI
Rocznik: 3/2012 / 4/2011
Postów: 3,985
Domyślnie Odp: Uceglony moduł wspomagania kierownicy (PSCM)

Cytat:
Napisał metmusic Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jednak możliwe że łatwiej i szybciej będzie kupić nowy modłuł bo nie są drogie.
prawdopodobnie moduł umarł , praktycznie to poszukać kolumny kier. z fiesty 2008-2012 z modułem , w mojej fieście jest kolumna C1BC-3D071-CA z modułem - kluczkowiec

i na koniec trzeba wprowadzić vin auta , aby nie waliło błędami.
__________________
IDS |Forscan| UCDS - Doposażanie | Programownie sterowników | IMMO // WSZYSTKIE MODELE EUROPA-USA
ZMIANA MOCY - MONTAŻ TEMPOMATU - SPOLSZCZENIA - NAWIGACJE - PRZERÓBKI LAMP
SRS jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-03-2023, 16:44   #3
metmusic
ford::professional
 
Avatar metmusic
 
Zarejestrowany: 17-11-2008
Skąd: Wrocław
Model: Mondeo MK4 FL Titanium S, B-Max Titanium
Silnik: 2.0 Ecoboost 240KM, 1.0 Ecoboost 100KM
Rocznik: 2012, 2014
Postów: 1,665
Domyślnie Odp: Uceglony moduł wspomagania kierownicy (PSCM)

A po co całą kolumnę?

Z wprowadzeniem VIN chyba nie będzie tak prosto, przynajmniej przez Forscan. Może sam go przyjmie?

Na temat wpinania innego modułu od dawcy Forscan napisał:

The PMI of Ford IDS just uploads 1 block of asbuilt (730-01-01) to it, that's all. We would advise to first check DTCs. If no DTCs and VIN has changed, then no need to do anything.

Moduł zupełnie martwy nie jest bo coś zgłasza i jest z nim komunikacja. Można tez zrobić mu Update firmware ale oczywiście nic to nie poprawia. Wspomaganie kierownicy działa (co prawda raz straciłem je na chwile).

Dalsze informacje od supportu Forscana podstawie danych ze skryptów które podesłali mi do wykonania na module:

Unfortunately, we have no good news: it seems the module is damaged (flash memory is partially broken). According to the data files that were created during the test, values read do not match to the values written during the programming.

Will it be possible to find another car like this, in order to try to grab PSCM dump from it?

Ostatnio edytowane przez metmusic ; 17-03-2023 o 16:59
metmusic jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-03-2023, 18:49   #4
SRS
Moderator
 
Avatar SRS
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 17-02-2004
Skąd: Lubelskie
Model: Fiesta
Silnik: 1.4L Duratec 16V PFI
Rocznik: 3/2012 / 4/2011
Postów: 3,985
Domyślnie Odp: Uceglony moduł wspomagania kierownicy (PSCM)

Cytat:
Napisał metmusic Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A po co całą kolumnę?
a kto mówi o wymianie całej kolumny , nr części podałem aby łatwiej znaleźć konkretną kolumnę kierowniczą z odpowiednim modułem ,
sory w poprzednim poście zapomniałem dodać nr PSCM-a 8V51-3C579-AG i starsze nr kolumny to 8V51-3C529-JB do JS
proszę a tu cała kolumna za 100 zł
https://allegro.pl/oferta/ford-fiest...jr-13385411050
Cytat:
Napisał metmusic Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Może sam go przyjmie?
sam nie przyjmie , sprawdzone
Cytat:
Napisał metmusic Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Unfortunately, we have no good news: it seems the module is damaged (flash memory is partially broken). According to the data files that were created during the test, values read do not match to the values written during the programming.
a tłumacząc:

"Niestety nie mamy dobrych wieści: wygląda na to, że moduł jest uszkodzony (pamięć flash jest częściowo uszkodzona). Zgodnie z plikami danych, które zostały utworzone podczas testu, odczytane wartości nie zgadzają się z wartościami zapisanymi podczas programowania"

nie wiem jaki masz moduł założony u siebie ( vin by odpowiedział ) i na pewno na nim znajduje się nr części , standardowo ostatnia litera nie jest istotna
__________________
IDS |Forscan| UCDS - Doposażanie | Programownie sterowników | IMMO // WSZYSTKIE MODELE EUROPA-USA
ZMIANA MOCY - MONTAŻ TEMPOMATU - SPOLSZCZENIA - NAWIGACJE - PRZERÓBKI LAMP
SRS jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-03-2023, 19:00   #5
metmusic
ford::professional
 
Avatar metmusic
 
Zarejestrowany: 17-11-2008
Skąd: Wrocław
Model: Mondeo MK4 FL Titanium S, B-Max Titanium
Silnik: 2.0 Ecoboost 240KM, 1.0 Ecoboost 100KM
Rocznik: 2012, 2014
Postów: 1,665
Domyślnie Odp: Uceglony moduł wspomagania kierownicy (PSCM)

Cytat:
Napisał metmusic Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
a tłumacząc:
Angielski znam Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Nie chciało mi się wklejać tłumaczenia. Moduł nie jest uceglony w rzeczywistości bo wspomaganie działa i jest z nim komunikacja. Chlopaki z FORScana myśleli, że nie działa zupełnie. Natomiast jeśli mowa o jego 100% sprawności to faktycznie jej nie ma bo sypie błędami i pokazuje bzdury dla VIN, p/n, strategy.

Cytat:
i na pewno na nim znajduje się nr części
Z tego co widzę to na modułach są numery ale TRW, nie Fordowskie więc ciężko połapać się który w rzeczywistości siedzi na kolumnie. W FORScan u mnie zgłasza się 8V51-3C579-AE. Pytanie jaki to numer (lub pula numerów) TRW...

Cytat:
z odpowiednim modułem
Właśnie zastanawiam się jaki moduł będzie nieodpowiedni. Były różne? Teoretycznie mają różne numery TRW ale nie wiem jak to się przekłada na numery Forda. [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]. Ja trochę na chybił trafił kupiłem ten: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]. Kierowałem się datami produkcji... rozszyfrowałem że tam jest data w formacie "dzienroku_rok" czyli w wypadku tego co kupiłem 245 dzień 2012 roku. Ale nadal nie wiem czy będzie kolejny numer typu AG, AH, AJ zamiast AE czy zupełnie inny bo tak jak wyżej wspomniałem - tych numerów brak. Najwyżej oddam i kupię ze swojego rocznika.

Cytat:
sam nie przyjmie , sprawdzone
Cytat:
i na koniec trzeba wprowadzić vin auta , aby nie waliło błędami.
A co jeśli nie wpiszę właściwego VIN? Tylko błędy? W Mondeo mam w CCMii inny VIN i nie robi problemów, nawet błędów nie ma. PSCM w Fieście może robić problemy jeśli VIN będzie dawcy? Poza tym czym go wpisać? W FORScan dla tego modułu nie można chyba tego zrobić. UCDS?

Ostatnio edytowane przez metmusic ; 17-03-2023 o 19:14
metmusic jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-03-2023, 19:49   #6
SRS
Moderator
 
Avatar SRS
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 17-02-2004
Skąd: Lubelskie
Model: Fiesta
Silnik: 1.4L Duratec 16V PFI
Rocznik: 3/2012 / 4/2011
Postów: 3,985
Domyślnie Odp: Uceglony moduł wspomagania kierownicy (PSCM)

Cytat:
Napisał metmusic Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Kierowałem się datami produkcji..
skąd wiesz że nie od anglika.
Cytat:
Napisał metmusic Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ja trochę na chybił trafił kupiłe
a cała kolumna 20 zł więcej i przynajmniej wiesz że do twojego auta będzie pasowała widząc ten nr kolumny , a ford tylko dostarcza całą kpl. kolumnę i już nie mówi nic o szczegółach a czy to będzie AD czy AG to i tak powinno się zainstalować nowy moduł co robiłem idsem który sam automatycznie wgrywa najnowszy soft , chodź robiłem instalację pod vin auta to i tak pozostał stary , a poprawiałem vin ucdsem .
Cytat:
Napisał metmusic Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
PSCM w Fieście może robić problemy jeśli VIN będzie dawcy?
nie testowałem bo drażnią mnie takie błędy zwłaszcza w modułach odpowiadających za bezpieczeństwo
__________________
IDS |Forscan| UCDS - Doposażanie | Programownie sterowników | IMMO // WSZYSTKIE MODELE EUROPA-USA
ZMIANA MOCY - MONTAŻ TEMPOMATU - SPOLSZCZENIA - NAWIGACJE - PRZERÓBKI LAMP
SRS jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-03-2023, 20:37   #7
metmusic
ford::professional
 
Avatar metmusic
 
Zarejestrowany: 17-11-2008
Skąd: Wrocław
Model: Mondeo MK4 FL Titanium S, B-Max Titanium
Silnik: 2.0 Ecoboost 240KM, 1.0 Ecoboost 100KM
Rocznik: 2012, 2014
Postów: 1,665
Domyślnie Odp: Uceglony moduł wspomagania kierownicy (PSCM)

Cytat:
skąd wiesz że nie od anglika.
Pytanie czy anglik ma inne moduły. Nie bardzo widzę powód aby tak było

Sprawdziłem numer TRW u siebie: 54085129D czyli taki [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]. Więc teoretycznie, dla bezpieczeństwa mogłem wziąć albo też D albo ewentualnie G czyli ten [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]. To czy 54086213C będzie pasował to faktycznie niewiadoma, ale z tego co widzę to ten numer pojawił się po prostu w 2012 roku, żadna jaką znalazłem z 2012 nie ma tego poprzedniego. Z kolei ten co Ty podałeś z całą kolumną jest jeszcze inny...

Cytat:
nie testowałem bo drażnią mnie takie błędy zwłaszcza w modułach odpowiadających za bezpieczeństwo
Mnie też, dlatego walczę żeby w Mondeo w CCMii zmienić na swój ale nie mam narzędzi. Myślisz, że UCDS zrobiłby to?
metmusic jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-03-2023, 20:54   #8
SRS
Moderator
 
Avatar SRS
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 17-02-2004
Skąd: Lubelskie
Model: Fiesta
Silnik: 1.4L Duratec 16V PFI
Rocznik: 3/2012 / 4/2011
Postów: 3,985
Domyślnie Odp: Uceglony moduł wspomagania kierownicy (PSCM)

Cytat:
Napisał metmusic Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Pytanie czy anglik ma inne moduły
przecież żelastwo w kolumnie u anglika jest takie samo lecz nr kolumny jest inny , i moduły z angola mają inny soft

i nie wiem czemu się upierasz przy tylu nie wiadomych że nie weźmiesz całej kolumny z której przełożysz tylko moduł , zwłaszcza że jest to -JR i soft powinien być najnowszy do EU oraz zostaje ci dolny wałek z krzyżakami wrazi czego
__________________
IDS |Forscan| UCDS - Doposażanie | Programownie sterowników | IMMO // WSZYSTKIE MODELE EUROPA-USA
ZMIANA MOCY - MONTAŻ TEMPOMATU - SPOLSZCZENIA - NAWIGACJE - PRZERÓBKI LAMP
SRS jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-03-2023, 20:58   #9
metmusic
ford::professional
 
Avatar metmusic
 
Zarejestrowany: 17-11-2008
Skąd: Wrocław
Model: Mondeo MK4 FL Titanium S, B-Max Titanium
Silnik: 2.0 Ecoboost 240KM, 1.0 Ecoboost 100KM
Rocznik: 2012, 2014
Postów: 1,665
Domyślnie Odp: Uceglony moduł wspomagania kierownicy (PSCM)

Tylko ze kolumna która mi podesłałeś ma moduł tez z zupełnie innym numerem…
metmusic jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-03-2023, 22:17   #10
SRS
Moderator
 
Avatar SRS
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 17-02-2004
Skąd: Lubelskie
Model: Fiesta
Silnik: 1.4L Duratec 16V PFI
Rocznik: 3/2012 / 4/2011
Postów: 3,985
Domyślnie Odp: Uceglony moduł wspomagania kierownicy (PSCM)

Cytat:
Napisał metmusic Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tylko ze kolumna która mi podesłałeś ma moduł tez z zupełnie innym numerem…
fajnie wszystko piszemy , piszemy a ty nawet na PW nie wysłałeś mi vinu fiesty i tylko bazując na nr części z forsacana mówię ci o tej kolumnie
__________________
IDS |Forscan| UCDS - Doposażanie | Programownie sterowników | IMMO // WSZYSTKIE MODELE EUROPA-USA
ZMIANA MOCY - MONTAŻ TEMPOMATU - SPOLSZCZENIA - NAWIGACJE - PRZERÓBKI LAMP
SRS jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:29.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.